zaloguj się   |    mapa strony   |
" />

Aktualności

Pokaż aktualności z roku:

2018-08-03 do 12 VII Wakacje z Historią - Kłodzko - ODKRYWCA

23.11.2018

 

Dzieki uprzejmości Redakcji pisma ODKRYWCA, mogliśmy wstawić artukuł z w/w miesięcznika o naszym wakacyjnym wypadzie do Kłodzka.

 

 

Na Mozilli - lewoklik przyciskiem myszy na artykule, potem "Pokaż obraz" i czytamy :)

 

 

klodzko

 

 

2018-11-03 do 04 Kołacin

05.11.2018

 

stoja

 

pole

 

          Pierwszy listopadowy weekend po raz kolejny spędziliśmy u kolegów ze Stowarzyszenia "Indiana", aby wesprzeć ich naszymi wykrywaczami podczas poszukiwań na polach w okolicy Kołacina. W sobotę pogoda typowo "butelkowa" ale my zamiast siedzieć w ciepłym domu z dawką rozgrzewającego napoju ;) wybraliśmy eksploracje w strugach deszczu. Krótko bo krótko ale co znaleźliśmy to trafi do konserwatora :)

 

resty


         W niedzielę pogoda już dużo lepsza to i dłużej sie pochodziło a i więcej znalezisk na tym dość mocno już przeszukanym terenie, pomimo że skład poszukiwawczy zmalał do 4 wykrywaczy. Znaleźliśmy kolejne zaślepki zamiast zapalników i kolejne łuski świadczące o wydarzeniach które rozegrały sie tu podczas I i II Wojny Światowej. Wyszły nam kolejne monety od czasów Jana Kazimierza do obecnych obiegowych, jeden medalik i - jak podejrzewamy - półprodukt do wykonania siekiery oraz zwinięta ozdobna blacha (do identyfikacji). Koledzy z "Indiany" trafili zaś ozdobne zakończenie pochwy miecza, datowane na XI / XII wiek, wstępnie zaszeregowane jako podtyp Va. Mamy nadzieję, że wszystkie zabytki po opracowaniu trafią decyzją WUOZ w Łodzi do Muzeum w Brzezinach, gdzie byłyby najbliżej miejsca ich odnalezienia.

 

pochwa

 


         Z miejscem w którym prowadziliśmy poszukiwania wiąże się jeszcze jedna historia. Otóż poszukując informacji co to za działa były ustawione w Kołacinie podczas I Wojny Światowej, Michał Jagiełło, niekwestionowany autorytet jeśli chodzi o Operacje Łódzką, podesłał nam informacje, że 25 - 27 listopada 1914 roku, w rejonie Kołacina - Tadzina, bronił się - wspierany przez artylerię - korpus konny Manfreda von Richthofena. Tego samego Manfreda von Richthofena, którego większość zna jako późniejszego legendarnego asa lotnictwa, zwanego także pod pseudonimem "Czerwony Baron". W każdym razie za obronę pod Kołacinem, Paul von Hindenburg dostał awans na feldmarszałka, a Karl Litzmann, Reinhard von Scheffer - Boyadel i August von Mackensen zostali odznaczeni orderem "Pour la merite".

 

moniaki

 

tyskie

 

reszta

 


         I tak oto, przez zwykłe poszukiwania w ornym polu, udało sie wspólnie odkryć kolejne karty zapomnianych kart historii regionu łódzkiego. Mamy nadzieję, że to nie koniec tej przygody i jeszcze w listopadzie uda sie ponownie wrócić na to miejsce zanim wygasną pozwolenia na poszukiwania.

 

 

   Resty

 

2018-08-03 do 12 VII Wakacje z Historią - Kłodzko

06.07.2018

 

Pozostało ostatnie kilka miejsc, może jedna rodzina się jeszcze "zmieści".

Koszty organizacyjne to 20zł od osoby.

Szkoda, aby te puste miejsca się zmarnowały.

 

 

Kłodzko 2018

2018-05-25 Srebrna Góra

21.05.2018

Już w najbliższy piątek delegacja naszego klubu melduje sie na Zjeździe Środowisk Eksploracyjnych w Srebrnej Górze.

 

srebrna

2018-05-19 Piknik w Boczkach Starych

16.05.2018

 

            Jeśli ktoś lubi zabytkowe pojazdy wojskowe i cywilne oraz nie ma planów na sobotnie popołudnie 19 maja, to zapraszamy na PIKNIK MILITARNY "Popołudnie w Muzeum", który odbędzie się w Boczkach Starych (pomiędzy Wartą a Szadkiem).

            My też tam będziemy - jak co roku - gwarantując świetną zabawę i mnóstwo radości z oglądania eksponatów z kolekcji Jacka Kopczyńskiego. I jak co roku będą też inne atrakcje ale o tym już nie powiemy - to trzeba samemu zobaczyć!

 

   Resty

 

 

 

 

 

 

boczki 2018

2018-05-12 Wykopaliska na obrzeżach Łodzi (suplement)

16.05.2018

 

          W sobotę, 12 maja, już po raz ostatni pomagalismy w wykopaliskach na obrzeżach Łodzi. Kopania było mało, ze znalezisk tylko złom (jeśli ktoś jest aż tak zdesperowany), ale za to fajna pogoda i miła atmosfera. Kameralnie, bo raptem kilka osób, nie licząc ciężarówek i koparki, która wdarła się na podwórze domostwa.

 

ruina

 

t_a

 

dwojca

 

trojca

 

 

         Żegnamy chatkę, wkrótce jej nie będzie. Tak, jak i stodoły, która tydzień temu jeszcze tu stała. Urbanizacja pochłania kolejny teren.

 

                                                                                             OldFresz