zaloguj się   |    mapa strony   |
" />

2018-02-18 Łódzkie fortyfikacje

18.02.2018

         Szybka spontaniczna wycieczka niedzielna w poszukiwaniu okolicznych fortyfikacji drugowojennych na przeciwnych krańcach Łodzi. Na szybko zebraliśmy kilku naszych plus przyjaciele klubu, w tym ziom ze Szczecina  
Punkt pierwszy wycieczki na krańcach ul. Szczecińskiej.

 

1

 

 

2

 

         Schron dowodzenia, podobno Flak-Batterie 3/s 653 Litzmannstadt Luftwaffe w Łodzi przy ul. Liściastej ale nie ma na to potwierdzenia, gdyż faktycznie wymienia się 653 (neu, Litzmannstadt) ale lokalizacja tej baterii jest niepotwierdzona. Jest to schron bierny, konstrukcja ceglana. Schron ten jest największym schronem dowodzenia baterią przeciwlotniczą na terenie Łodzi, miał on największą centralę telefoniczną. Schron ten jest jednym z pierwszych schronów wybudowany w 1943 roku. Nie mając dowodu jaka bateria tu była i wierzyć na słowo to żaden dowód, liczy się źródło informacji.

 

3

 

4


         Drugi to Schron dowodzenia baterią Flak (Befehlsstand für Flakbatterie) w Chocianowicach - Łaskowicach (dojazd ul. Chocianowicką).
Bateria składała się z 4 dział przeciwlotniczych kalibru 76/85 mm lub 88 mm oraz dwóch armat do obrony bezpośredniej - najprawdopodobniej 37 mm. W bateriach w Łodzi nie było standardowych armat 88 mm Flak 37, tylko zdobyczne radzieckie armaty 76 i/lub 85 mm wz.39, gdzie część armat była przekalibrowana na 88mm. Stanowiska były konstrukcji drewniano-ziemnej. Obok SD znajdował się również Komandogerat 40 oraz mały radar Wurzburg. Bateria była obsługiwana przez młodzież gimnazjalną z Luftwaffenhelfer (skierowaną tutaj z rejonu Dolnego Śląska) lub przez żołnierzy z regularnych jednostek OPL które zostały rozbite na froncie i po rekonwalescencji realizowały się bojowo właśnie w Łodzi. W jego pobliżu jest jeszcze ceglana ziemianka która mogła służyć jako skład amunicji.

 

         Tekst do spóły z Krzysztofem Geislerem. 

         Fotografie Krzychu, Jacek i Witja.

 

 

                                                          Resty           Krzysztof Geisler

 

                                                                  kg

 

« inne aktualności