zaloguj się   |    mapa strony   |
" />

2018-04-13 do 16 Poszukiwania miejsca bitwy pod Legnicą (1241r.)

17.04.2018

 

             Już zakończyły się, przy naszym udziale, pierwsze badania archeologiczne bitwy pod Legnicą, zorganizowane przez Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne Księstwa Legnickiego. KPE Eksplorer reprezentowany był przez Jettixa, Garego, Resty'ego, Marianka, Bartka no i mnie - Prezesa.

 

 

 

 

             Spotkanie w świetlicy w Gniewomierzu, połączone z krótkim szkoleniem przeprowadzonym przez organizatorów i archeologa nadzorującego, było oficjalnym rozpoczęciem badań. Pierwsze tereny wyznaczone do poszukiwań, około godziny 12.30 zaroiły się odzianymi w różne mundury ale połączonymi wspólną pasją, pasjonatami poszukiwań. Perfekcyjnie przygotowane przez organizatorów poszukiwania sprawiły, że prace przebiegały niezwykle sprawnie. Miejsce znalezienia każdego przedmiotu było szczegółowo namierzone GPS-em, a znaleziska dostarczano bezpośrednio przed czujne oczy archeologa Przemka Paruzela.

 

 

kopanie

 

all

 

 

             Gorąca obiadokolacja,  po całym dniu spędzonym w terenie, smakowała wyśmienicie. Nie był to jednak koniec atrakcji. W znacznie swobodniejszej atmosferze, z możliwością uzupełnienia wypoconych elektrolitów, Artur "Saper "Troncik, przekazał nam sporo informacji dotyczących ustawień sprzętów, którymi się posługujemy oraz metod skutecznych poszukiwań, a producent wykrywaczy, p. Arkadiusz Rutyna, opowiedział o nowościach sprzętowych firmy RUTUS. Jak to bywa na tego typu spotkaniach, opowieściom o skarbach, znajdkach i poszukiwaniach nie było końca aż do późnej nocy. Następny dzień, po nakarmieniu dzika, którego hoduje gospodarz u którego mieliśmy nocleg, rozpoczął się odprawą oraz omówieniem znalezisk z dnia poprzedniego. Tym razem sprawdzaliśmy już inny teren.

 

 

dziku

 

sklep

 

kopanie

 

 

             Cały czas czekaliśmy na trafienie potwierdzające, faktyczne miejsce bitwy pod Legnicą. Badania historyków nie wskazują jednoznacznie, gdzie ta bitwa się odbyła. Niestety, znalezione przedmioty nie dały na to odpowiedzi. Drugi dzień poszukiwań zakończyła prelekcja p. Adama Łaciuka dyrektora muzeum w zamku w Bolkowie na temat wojsk Czyngis-Hana, ich organizacji i uzbrojenia. Wielu kolegów wykonywało pamiątkowe zdjęcia w hełmach i elementach pancerzy armii mongolskiej.

 

 

             Kolejny dzień zakończył się pieczeniem kiełbasek na grillu oraz integracją środowiska poszukiwawczego :)

 

 

kielbachy

 

 

             W niedziele rozpoczęcie działań miało odbyć się dość późno, bo o godzinie 12, więc rana wyruszyliśmy na zwiedzanie okolicznych terenów .Wybór padł na miejscowość Snowidza, gdzie zwiedziliśmy dawne zabudowania dworskie z ciekawą szczeliną przeciwlotniczą, park oraz pierwszowojenny cmentarz W drodze powrotnej odwiedzilismy stary kamieniołom.

 

 

bunkier

 

bunkier

 

 

             Działania związane z „bitwą” rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu dr. Tomasza Stolarczyka z Muzeum Miedzi w Legnicy.

 

 

stolarczyk

 

 

             Krótki wypad w teren (aby nie zardzewiały wykrywacze) zakończyliśmy w świetlicy w Gniewomierzu, gdzie organizatorzy wespół z kolegami z  Team of Yorkshire – Metal Detecting Group, po krótkim podsumowaniu minionych dni, zorganizowali loterię fantową z której dochód w całości przeznaczono na sfinansowanie następnego etapu badań pola bitwy pod Legnicą, do uczestnictwa w których to badaniach, zostaliśmy zaproszeni.

 

 

nagrody

 

 

             Poniedziałkowy dzień niestety już nie był taki radosny. Wiadomo, koniec badań i niektórzy koledzy już nas opuścili, rozpoczęliśmy go więc w okrojonym składzie. Szkoda wielka bo właśnie w poniedziałek dobry duch opiekuńczy – być może Henryka II Pobożnego pozwolił dokonać odkrycia o który wszyscy marzyliśmy – my z wykrywaczami, archeolodzy oraz władze samorządowe. Mianowicie najmłodszy uczestnik badań znalazł grot strzały do kuszy. Zabezpieczony fachowo przez archeologa jest pierwszym sygnałem, że miejsce to zostało prawidłowo wytypowane. Mam nadzieję, że dalsze badania przyniosą więcej znalezisk pozwalających rozwikłać zagadkę lokalizacji Bitwy pod Legnicą.

 

 

fanty

 

 

             Wielka jest satysfakcja, że KPE Eksplorer, jako jedna z dwóch zaproszonych ekip, miał swój udział w tym odkryciu. Co dalej, pokażą nam badania w sierpniu, po Wakacjach z Historią. Będzie dodatkowy teren do sprawdzenia więc może i więcej rzeczy znajdziemy. Nowe miejsce to i nowe nadzieje.

 

                                                                                                              

                                                                                                           Dariusz Trzepla

 

 

 

« inne aktualności