zaloguj się   |    mapa strony   |
" />

Aktualności

Pokaż aktualności z roku:

2018-05-03 do 05 Wykopaliska na obrzeżach Łodzi

08.05.2018

 

auta

 

         Dni od czwartku 3 maja do soboty 5 maja 2018 roku, klub nasz postanowił spędzić na wykopaliskach, prowadzonych przez Tomka Olszackiego i Artura Różańskiego przy jednej z łodzkich ulic. Właśnie, Łodzi, choć klimat typowo wiejski - peryferie miasta. Na miejscu zastaliśmy pole, otworzony w nim archeologiczny wykop sondażowy, w wykopie pracujących ludzi, oraz - gratka! Opuszczone gospodarstwo rolne, ze stodołą i innymi zabudowaniami, do których można było zajrzeć. Arcyciekawe!

 

resty

 

         Gospodarstwo obejrzeliśmy, co trwało dość długo. W międzyczasie zawitali byli właściciele, więc i pogadaliśmy sobie. Potem hyc, na pole (a właściwie na piaszczysty ugór). 

 

archeo

 

prace ziemne

 

iwona_i_talar

 

jarek

 

 

         Zakłócenia jak diabli, nie wiadomo czy od klasycznych, analogowych sprzętów, jakie nasi niektórzy starzy wyjadacze posiadają, czy od górującej nad terenem linii wysokiego napięcia i dwóch pobliskich przekaźników telefonii komórkowej. Pomimo tego, szukało się dobrze, ziemia - choć dawno nie orana, to jednak miękka, pogoda aż za dobra (bo gorąco!), owadów brak (bo gorąco!).

 

Liczących się fantów też brak.

 

Pomijając plomby (ciekawostka! Sporo żydowskich) i jakieś pojedyncze klepaki z międzywojnia, jakieś guziki a Jankowi wyszła boratynka.

 

iwona

 

No, skłamałbym, że z fantami słabo. Koledze Garemu wyszła piękna, srebrna połmarkówka. Pogratulować!

 

gary

 

saperka

 

guzik

 

obraczka

 

Ale Złotego Pociągu nie ma.

 

         Jako że było gorąco, Julek załatwił nam wody mineralne. I za to mu chwała, bardzo się przydały. Tym bardziej, że Freszowa część ekipy - jak to zwykle bywa - połączyła kopanie z piknikiem, do którego to pikniku co i rusz ktoś się przyłączał. Cudownie jest przekimać się w ciszy, na świeżym powietrzu, gdzie w tle słychać co najwyżej jakieś swojskie pikanko Resty'owego wykrywacza i szelest przewracanych kartek książki kucharskiej, jaką upolował Pietrow.

 

janek

 

spanie

 

siedzenie

 

 

         Dzień zaliczam do bardzo udanych. Pogoda dopisała ,a atmosfera była taka, jaką życzyłbym sobie zawsze. Bo w sumie, jak się zastanowić, to chyba to jest najważniejsze, aby czas spędzić miło, lajtowo. Niech zmęczy się ciało, aby odpoczęła głowa.

 

Dziękuję w imieniu Freszowego towarzystwa, za możliwość fajnego spędzenia czwartku.

 

tomek

 

         W piątek ekipa już mniej liczna zaczęła penetracje humusu i hałd dopiero od południa, siłą czterech wykrywaczy doszukiwaliśmy kolejne plomby, popularne monetki z XX wieku, guziki a pod koniec dnia niedaleko miejsca gdzie OldFreszowa gromadka rozłożyła się piknikiem, z trawy wypadła Nokia (nie-Freszowa) ;-) musiała leżeć w trawie od zeszłego roku bo monety obiegowe znalezione obok już sie dość mocno spatynowały.

 

starszy_i_mlodszy

 

nokia

 

         W sobotę, też koło południa, stawili sie tylko najwytrwalsi. Siłą dwóch Rutusów ale na przeszukanym już w poprzednich dniach terenie "wyszły" z ziemi następne znaleziska. Nic naprawdę starego, praktycznie sam XX wiek, ale jednak nawet takie znaleziska cieszą każdego poszukiwacza. Aha - poszukiwania prowadziliśmy wyłącznie na terenie przeznaczonym do odhumusowania w trakcie prowadzonych badań i na hałdach z wykopu.

 

czlowiek_i_pies

 

wykopaliska

 

jarek2

 

         Z naszej strony dziękujemy Arturowi i Tomkowi za zaproszenie do udziału w swoich badaniach naszego klubu oraz umożliwienie aktywnego spędzenia tych kilku dni w sposób, jaki poszukiwacze lubią najbardziej.

 

                                                                                                   Fresz & Resty

 

                                                                                                                         fresz 

 

 

 

 

2018-05-02 Święto Flagi na terenie WCKM (już po!)

03.05.2018

2 maja - Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!


        W tym dniu nasz klub wziął udział w pikniku patriotyczno wojskowym zorganizowanym na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Był to też dzień otwarty w tej jednostce.

 

piach


        Z naszej strony poprowadziliśmy dla najmłodszych tradycyjną piaskownicę eksploracyjną, gdzie dzieciaki mogły poszukać sobie wykrywaczami metalu ukrytych przez nas przedmiotów, a ten, kto był zainteresowany naszą działalnością, mógł uzyskać informacje co, jak i gdzie robimy oraz jak można do nas dołączyć.


        Z miejscem gdzie odbył się piknik łączy nas jeszcze jedna sprawa, czyli realizowany wspólnie z grupą Łódzki Wehikuł Czasu a pod patronatem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, projekt " Ściana straceń".

 

gablota


        O samym projekcie i o tym co udało się nam wspólnie ustalić, opowiadał zainteresowanym trzykrotnie Jacek Wystop, zaczynając opowieść przy gablotce z pozyskanymi zabytkami, którą przygotowaliśmy na naszym stanowisku i kontynuując przy miejscu, gdzie Niemcy wykonywali egzekucje. Można było nawet osobiście zobaczyć ślady po kulach, które zachowały się do dziś, choć minęło ponad sto lat. Poza tym do obejrzenia był sprzęt wojskowy, sprzęt straży pożarnej, granicznej, miejskiej oraz policyjny. Były pokazy ratownictwa na polu walki i prezentacje grup rekonstrukcji historycznej.

 

karetka

 

parada

 

robot

 


        Piknik zakończył się mocno spóźnionym koncertem zespołu Lombard.

 

scena


Autorstwo  zdjęć: Jacek WystopWiktor Stusio, Andrzej Mieszek oraz Ryszard Kobza.

Dziękujemy za zgodę na udostępnienie.

   Resty

 

2018-05-02 Święto Flagi na terenie WCKM

02.05.2018

 

 

 

2 Maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zapraszamy wszystkich na piknik patriotyczno - wojskowy, który odbędzie się na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi przy ul. 6 Sierpnia 92.

 

                                                 WSTĘP WOLNY!


Nas znajdziecie w sektorze C, na stanowisku nr 3.


Opowiemy chętnym o naszej działalności eksploracyjno - turystycznej, przygotujemy piaskownicę eksploracyjną dla najmłodszych, mini - wystawę zabytków pozyskanych podczas niedawno zakończonego projektu badawczego "Ściana straceń", a Jacek Wystop oprowadzi oraz opowie o tym miejscu i samym projekcie, osobom zebranym przy naszym stanowisku o godzinie 11:00, 13:00 oraz 14:00.

Ponadto na pikniku:

- Wystawa sprzętu i wyposażenia wojskowego , strażackiego i policyjnego;

- Pokazy dynamiczne i pokazy grup rekonstrukcyjnych;

- Nauka pierwszej pomocy przedmedycznej;

- Konkursy rysunkowe i strzeleckie;

- Występy muzyczne (wystąpi m.in. zespół LOMBARD);

 

Więcej info na stronie WCKM

http://wckmed.wp.mil.pl/pl/1_501.html

 

                                     SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

2018-04-28 Inowłódz

01.05.2018

 

W sobotę, 28 kwietnia, na zaproszenie gdańskich archeologów, Ani Longi i Kuby Pragera, uczestniczyliśmy w wykopaliskach na terenie budowy zbiornika wodnego w Inowłodzu.

 

ekipa

 

my

 

Pogodę zastrzegliśmy dobrą i niestety przedobrzyliśmy - mogłoby być nieco chłodniej. Tym niemniej zabawa była bardzo dobra. Miejsce gdzie kopaliśmy było niegdyś osadą średniowieczną. Teren odhumusowany (szkoda), pozostały nam hałdy. Poza ciekawymi skorupkami nie wyszło nic nadzwyczajnego. Oczyściliśmy glebę ze szrapneli, wyszło kilka plomb, jakiś boratynki, nie brakło łusek czy kutych gwoździ.

 

luski

 

moniaki

 

ania

 

spozywka

 

Po wykopkach grill z zawodowcami i powrót do domu.

 

                                                                                  OldFresz

 

 

 

2018-04-20 WCKM 2

20.04.2018

 

          20. kwietnia  przeprowadziliśmy ostatnią już weryfikacje na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w sprawie tzw. "Ściany straceń".

 

oczekiwanie

 

          W ciągu godzinki znaleźliśmy - poza współczesnymi - kolejne łuski, z których dwie wpisują się w badaną sprawę, do tego dwie łódki od Mausera oraz jeden pocisk ostrołukowy i bliżej nieokreślony guzik.

 

luski

 

luski

 

          Pozostałe znaleziska nie wiążą się ze sprawą wykonywanych w tym miejscu egzekucji. Pogoda dopisała, a że teren nieduży to wszystko poszło nad wyraz sprawnie.

 

1

 

2

 

3

 

4

 

          Na tym kończymy prace poszukiwawcze w WCKM. Teraz pozostaje złożyć sprawozdanie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi i upamiętnić to miejsce, wspólnie z patronem tych naszych poszukiwań, czyli Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i grupą Facebookową "Łódzki Wehikuł Czasu", gdzie zawiązała się inicjatywa zbadania tego tematu.

   Resty

Zdjecia Jacek Wystop oraz Resty

2018-04-13 do 16 Poszukiwania miejsca bitwy pod Legnicą (1241r.)

17.04.2018

 

             Już zakończyły się, przy naszym udziale, pierwsze badania archeologiczne bitwy pod Legnicą, zorganizowane przez Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne Księstwa Legnickiego. KPE Eksplorer reprezentowany był przez Jettixa, Garego, Resty'ego, Marianka, Bartka no i mnie - Prezesa.

 

 

 

 

             Spotkanie w świetlicy w Gniewomierzu, połączone z krótkim szkoleniem przeprowadzonym przez organizatorów i archeologa nadzorującego, było oficjalnym rozpoczęciem badań. Pierwsze tereny wyznaczone do poszukiwań, około godziny 12.30 zaroiły się odzianymi w różne mundury ale połączonymi wspólną pasją, pasjonatami poszukiwań. Perfekcyjnie przygotowane przez organizatorów poszukiwania sprawiły, że prace przebiegały niezwykle sprawnie. Miejsce znalezienia każdego przedmiotu było szczegółowo namierzone GPS-em, a znaleziska dostarczano bezpośrednio przed czujne oczy archeologa Przemka Paruzela.

 

 

kopanie

 

all

 

 

             Gorąca obiadokolacja,  po całym dniu spędzonym w terenie, smakowała wyśmienicie. Nie był to jednak koniec atrakcji. W znacznie swobodniejszej atmosferze, z możliwością uzupełnienia wypoconych elektrolitów, Artur "Saper "Troncik, przekazał nam sporo informacji dotyczących ustawień sprzętów, którymi się posługujemy oraz metod skutecznych poszukiwań, a producent wykrywaczy, p. Arkadiusz Rutyna, opowiedział o nowościach sprzętowych firmy RUTUS. Jak to bywa na tego typu spotkaniach, opowieściom o skarbach, znajdkach i poszukiwaniach nie było końca aż do późnej nocy. Następny dzień, po nakarmieniu dzika, którego hoduje gospodarz u którego mieliśmy nocleg, rozpoczął się odprawą oraz omówieniem znalezisk z dnia poprzedniego. Tym razem sprawdzaliśmy już inny teren.

 

 

dziku

 

sklep

 

kopanie

 

 

             Cały czas czekaliśmy na trafienie potwierdzające, faktyczne miejsce bitwy pod Legnicą. Badania historyków nie wskazują jednoznacznie, gdzie ta bitwa się odbyła. Niestety, znalezione przedmioty nie dały na to odpowiedzi. Drugi dzień poszukiwań zakończyła prelekcja p. Adama Łaciuka dyrektora muzeum w zamku w Bolkowie na temat wojsk Czyngis-Hana, ich organizacji i uzbrojenia. Wielu kolegów wykonywało pamiątkowe zdjęcia w hełmach i elementach pancerzy armii mongolskiej.

 

 

             Kolejny dzień zakończył się pieczeniem kiełbasek na grillu oraz integracją środowiska poszukiwawczego :)

 

 

kielbachy

 

 

             W niedziele rozpoczęcie działań miało odbyć się dość późno, bo o godzinie 12, więc rana wyruszyliśmy na zwiedzanie okolicznych terenów .Wybór padł na miejscowość Snowidza, gdzie zwiedziliśmy dawne zabudowania dworskie z ciekawą szczeliną przeciwlotniczą, park oraz pierwszowojenny cmentarz W drodze powrotnej odwiedzilismy stary kamieniołom.

 

 

bunkier

 

bunkier

 

 

             Działania związane z „bitwą” rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu dr. Tomasza Stolarczyka z Muzeum Miedzi w Legnicy.

 

 

stolarczyk

 

 

             Krótki wypad w teren (aby nie zardzewiały wykrywacze) zakończyliśmy w świetlicy w Gniewomierzu, gdzie organizatorzy wespół z kolegami z  Team of Yorkshire – Metal Detecting Group, po krótkim podsumowaniu minionych dni, zorganizowali loterię fantową z której dochód w całości przeznaczono na sfinansowanie następnego etapu badań pola bitwy pod Legnicą, do uczestnictwa w których to badaniach, zostaliśmy zaproszeni.

 

 

nagrody

 

 

             Poniedziałkowy dzień niestety już nie był taki radosny. Wiadomo, koniec badań i niektórzy koledzy już nas opuścili, rozpoczęliśmy go więc w okrojonym składzie. Szkoda wielka bo właśnie w poniedziałek dobry duch opiekuńczy – być może Henryka II Pobożnego pozwolił dokonać odkrycia o który wszyscy marzyliśmy – my z wykrywaczami, archeolodzy oraz władze samorządowe. Mianowicie najmłodszy uczestnik badań znalazł grot strzały do kuszy. Zabezpieczony fachowo przez archeologa jest pierwszym sygnałem, że miejsce to zostało prawidłowo wytypowane. Mam nadzieję, że dalsze badania przyniosą więcej znalezisk pozwalających rozwikłać zagadkę lokalizacji Bitwy pod Legnicą.

 

 

fanty

 

 

             Wielka jest satysfakcja, że KPE Eksplorer, jako jedna z dwóch zaproszonych ekip, miał swój udział w tym odkryciu. Co dalej, pokażą nam badania w sierpniu, po Wakacjach z Historią. Będzie dodatkowy teren do sprawdzenia więc może i więcej rzeczy znajdziemy. Nowe miejsce to i nowe nadzieje.

 

                                                                                                              

                                                                                                           Dariusz Trzepla